שאלונים - סופי.jpg

דף הבית >  טיפולים >  הוראה מתקנת בקריאה

הוראה מתקנת בקריאה

 


הוראה מתקנת היא תמיד אינדיבידואלית ומותאמת לתלמיד, לאחר אבחונים בכישורי למידה, בשפה ובתחומים נוספים על-פי הצורך. ממצאי האבחונים מתייחסים לתחומי החוזק והקושי של התלמיד כשלכל ילד נבנית תכנית טיפולית שנותנת מענה לקשייו בתחומים השונים.

הוראה מתקנת בקריאה, בכתיבה ובהבנת הנקרא ניתנת כאשר נמצא קושי בשליטה במנגנונים העומדים בבסיס רכישת מיומנויות הקריאה והאיות: קושי במודעות פונולוגית, קצב שיום איטי , קושי בפענוח העיצורים וסימני הניקוד שהם אבני היסוד של הקריאה. כל אלה גורמים לקריאה משובשת ואיטית וכמובן – פוגעים בהבנת הנקרא. קשיים אלה פוגעים גם בשליטה במבנה האורתוגרפי של השפה – קושי שבא לידי ביטוי בכתיבה ובאיות.

הוראה מתקנת בקריאה כוללת חיזוק אבני היסוד: עיצורים ותנועות, עבודה על סימני הניקוד ועבודה על שטף הקריאה.

במקביל עובדים בהוראה המתקנת בקריאה על הקניית אסטרטגיות של הבנת הנקרא הכוללות מתן כלים לאיסוף מידע רלבנטי לביצוע משימה אוריינית (אסטרטגיות הטרמה לטקסטים מסוגות שונות), עיבוד וארגון המידע לאחר הקריאה (חלוקה לפסקאות, מציאת רעיון מרכזי, תרשימי זרימה ) ושימוש במידע במהלך הכתיבה. אסטרטגיות לשיפור ההבעה בכתב (החל מחיבור משפטים מורכבים, כתיבת תשובות מלאות ופיתוח רעיון לפסקה) וכן עובדים על עיצוב הכתב, הפחתת שגיאות כתיב , על אסטרטגיות לבקרה על תוצרי הכתיבה ועל נושאים שונים בתחום הלשון עפ''י הצורך. 

ההוראה המתקנת מסייעת לילדים להדביק פערים, למצות את יכולותיהם ומעניקה להם כלים יישומיים שמהווים את הבסיס ללמידה נכונה, אשר ילוו אותם גם בהמשך, למשך כל חייהם.

כל טיפולי ההוראה המתקנת במרכז ניתנים על ידי מורות מוסמכות המתמחות בהוראה מתקנת. המורות במרכז סבלניות ונעימות. הן מעבירות את השיעורים ברוח טובה ובכיף ויודעות לעורר בילדים מוטיבציה ללמידה ולהתקדמות.